Excalibur

Kategorie:
Letní kino
Datum:
sobota, 9. červenec 2022
Fantasy / Dobrodružný /

Velká Británie, 1981, 119 min.

Britský film na motivy bretaňského cyklu o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem, jen ten se může stát králem. V temných počátcích středověku je Anglie rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem, vévodou z Cornwallu, příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír...

Režisér Boorman se myšlenkou na zfilmování Artušových příběhů zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara) i hudba, využívající motivů z děl Carla Orffa či Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal cenu za umělecký přínos. (ČT, upraveno)

Start promítání dle soumraku (přibližně 22:00).

Vstupné dobrovolné. Veškeré příspěvky pomáhají financovat provoz a opravy areálu Bojiště. Přispět můžete v případě zájmu i na náš transparentní účet 115-7210610247/0100.

Občerstvení zajištěno, na místě můžete zdarma kempovat. Promítáme za jakéhokoli počasí (s výjimkou hurikánu).

 
 

Seznam termínů

  • sobota, 9. červenec 2022

Powered by iCagenda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.